dlapacjenta.info

Choroby zakaźne

W sezonie jesienno-zimowym na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 3 mln osób, co oznacza 10 proc. więcej niż w sezonie poprzednim. Niestety hospitalizacji wymagało aż 45 proc. więcej osób (13 077). O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy również 11-krotnie więcej przypadków zgonów z powodu grypy i jej powikłań – wynika z danych NIZP-PZH.
Naukowcy europejscy zbadali rolę białek gospodarza w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV). Ustalenia mogą posłużyć jako podstawa do opracowania nowych, innowacyjnych terapii.
Kompleksy porów jądrowych (NPC) kontrolują transport dużych molekuł między jądrem a cytoplazmą. Badania ujawniające możliwe mechanizmy supramolekularne mogą być istotne w ulepszaniu celowanych terapii infekcji wirusowych.
Uczestnicy pięciu europejskich badań zamierzają zrewolucjonizować badania przesiewowe i terapię w placówkach służby zdrowia i punktach przyjęć, aby minimalizować przenoszenie lekoopornych bakterii.
Zespół RAPTADIAG opracował nowatorski test do diagnozowania bakteryjnego zapalenia opon mózgowych, który może być stosowany do wykrywania wszelkiego rodzaju patogenów bakteryjnych.
Dzięki naukowcom z UE opracowywane są obecnie nowe, bezpieczne i skuteczne szczepionki wzmagające ochronne odpowiedzi immunologiczne przeciw wirusowi HIV u ludzi.
W Polsce narasta fala zachorowań na infekcje dróg oddechowych i grypę (tzw. chorób grypopodobnych) Od początku września z ich objawami trafiło do lekarzy już 683 671 osób, to około 140 tys. więcej niż w analogicznym okresie w roku 2013. Prawie 30% przypadków to dzieci do 4. roku życia, które są szczególnie narażone na niebezpieczne powikłania, m.in. zapalenie ucha środkowego, płuc czy oskrzeli. Lekarze zalecają szczepienia przeciw grypie już od 6. miesiącu życia.
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności